Patryk Niedzwiecki's profile

Kampania wizerunkowa Ochotniczych Straży Pożarnych

Wybrane elementy graficzne projektu kampanii "Ochotnik" zostały wykorzystane podczas wydarzenia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym o tematyce przeciwpożarowej. Seminarium szkoleniowe organizowane przez OSS sp. z o.o odbyło się 24 maja 2016 roku.
Wybrane elementy graficzne projektu kampanii "Ochotnik" zostały wykorzystane podczas powiatowych obchodów Dnia Strażaka, które były połączone z 95-tą rocznicą powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Kostuchnie w dniu 20 maja 2016 roku.
Storyboard klipu promującego kampanię
Probmlematyka:
Ochotnicze Straże Pożarne są ważnym elementem ochorny przeciwpożarowej Państwa, które opierają się na ludziach, pełniących swoją służbę bez wynagrodzenia pieniężnego oraz nie przysyługują im takie przywilieje jak wcześniejsza emerytura. Co roku nowe jednostki OSP zostają przyłączane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co również świadczy o profesjonaliźmie omawianych organizacji non-profit. Jednak na codzień w mediach, w Internecie i wśród opinii społeczeństwa można dostrzec dyskredytację Ochotników w porównaniu do Państwowej Staży Pożarnej, polegającą na powielaniu negatywnych stereotypów. 

Cel:
Celem projektu jest zmiana wizerunku strażaka-ochotnika na wykwalifikowanego i profesjonalnego ratownika. Druhowie OSP pełnią swoją funkcję po godzinach swojej pracy zarobkowej, poświęcając swój prywatny czas. Obowiązki związane z remizami ochotników nie polegają tylko na wyjazdach do interwencji, ale również na konsewracji sprzętu, dbaniu o budynek i przyległy teren oraz przede wszystkim na szkoleniach, kursach i ćwiczeniach. 

Idea kreatywna:
Relacja przedstawionego strażaka z metryką, czyli danymi przedstawionej postaci tj. imię, wiek, wykonywany zawód oraz staż służby w Ochotniczej Straży Pożarnej informuje odbiorców o kontekście sytuacji – strażak, który jest przedstawiony podczas swojej czynności związanej z działaniami ratowniczo-gaśniczymi, dodatkowo pokazany jest jako przeciętny człowiek, który nie otrzymuje z tego tytułu wynagordzenia pieniężnego oraz podkreślona jest jego bezinteresowna służba. 
Tło trzech podstawywch elementów (strażaka, metryki i nazwy kampanii) tworzy czerowny obraz stworzony na wzór rastra gazetowego, który nawiązuję do dziennej prasy, w której najcześciej są opisywane działania OSP. W prasie również podawane są szybkie, zwięzłe informacje tak jak na stworzonych obrazach. Forma tła była dopracowywana pod względem postaci Ochotnika, tak aby była ona w wyraźny sposób odróżniona. Kolor czerwony był początkowo odrzucany, ze względnu na banalne skojarzenie ze strażą pożarną, jednak żadna inna barwa nie oddawała dramatyzmu tła. Stąd został wybrany kolor, którego nie brano pod uwagę. 
W grafikach poziomych (billboardach) w rastrowym tle możemy dostrzec drugą postać strażaka. Wynika to z tego, że w realnych działaniach strażaków (Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej) ratownicy zawsze działają w tzw. rocie, czyli we dwójkę. Żaden ratownik nigdy nie działa podczas interwencji samemu. Formy pionowe wymusiły rezygnację z drugiej postaci ze względu na format i kompozycję grafik.

Hasło:
Na grafikach widnieje hasło „Ochotnik”, które jest krótkie i ma mocne brzmienie, co sprawia, że jest chwytliwe i zapada w pamięć. Jednocześnie dobitnie przedstawia idee Ochotniczych Straży Pożarnych.

Media:
Uwzględniąc możliwości finansowe Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, billboardy będą prezentowane przy drogach wylotowych miast w okresie wakacyjnym oraz brane są pod uwagę również billboardy przy kościołach – jeżeli dana OSP współpracuje z jakąś parafią.
Plakaty będą prezentowane w centrach miast i przy przystankach autobusowych. W sieci również będzie można zobaczyć banery internetowe przekierowujące na stronę kampanii ochotnik.org.pl.
Ochotnicze Straże Pożarne współpracują z różnymi instytucjami, organizacjami i firmami w zależności od miejscowości w jakiej się znajdują. W związku z tym poszczególne komendy powiatowe same będą podejmowały decyzję o dokładnej dystrybucji materiałów (z wyłączeniem działań ogólnopolskich).

Czas:
Kampania rozpocznie się 4 maja. W tym dniu w związku ze świętem strażaków (wspomnienie św. Floriana) w wielu miejscach w Polsce są organizowane różne wydarzenia, podczas których elementy graficzne kampanii bedą prezentowane. Następnie zgodnie z harmonogramem ogólnopolskim odbywać się będą 
m.in. Dzień otwarty remiz, św. Mikołaj odwiedza OSP itd.
Kilka przykładowych szkicy, które wykonałem podczas projektowania kampanii:
Kampania wizerunkowa Ochotniczych Straży Pożarnych
Published:

Kampania wizerunkowa Ochotniczych Straży Pożarnych

Published: